Blog

Bahriyeliden Günümüz Modasına: Marin Desen Nasıl Moda Oldu?

Bu modaya Batılılar “mariniere” veya “marin” diyorlar; bizdeki karşılığı ise “bahriyeli”. Arapça “bḥr” kökünden geliyor: Bahr, deniz demek. Mariniere, tarihte kadınlar tarafından giyilmiş ilk erkek giysisi olma özelliğini taşıyor.Bu giysi, aslında bir üniforma. 1858 yılından beri denizciler tarafından kullanılan bu üniforma eskiden çok sert kurallara sahipti. Gövdede 20 milimetrelik 21 beyaz çizgi ve 10 milimetrelik 20 mavi çizgi olması gerekiyordu. Kollarda ise 15 beyaz, 15 mavi çizgi olmalıydı. Elbette modacılar zaman içinde bu kuralları hayli esnettiler ve değiştirdiler.

Mariniere, bahriyeli üniforması ya da daha kolay anlaşılacağı şekliyle lacivert-beyaz çizgili kıyafet. Bu kıyafetleri giyen ilk siviller, çocuklar. Kıyafetlerin kadınların gardırobuna girmesi ise 1910 yılında Coco Chanel sayesinde gerçekleşti. Chanel, Paris’li sosyetiklerin sayfiye yeri Deauville’de gördüğü denizcilerden esinlendi ve buradaki mağazasında denizci bluzları satmaya başladı. Amacı, kadınları sıkıcı ve sert korselerden kurtarmak; biraz rahatlatmak ve erkeksileştirmek… Sayfiye modasının Paris’e sıçraması uzun sürmedi. Kısa süre içinde mariniere sadece maskeli balolarda giyilen bir kıyafet olmaktan çıktı.

Denizci giysileri zamanla podyuma da sıçradı. 1962 ve 1966 yıllarında Yves Saint Laurent ilkbahar yaz koleksiyonu için denizci kasketlerini, kabanlarını ve pantolonlarını kullanmaya başladı. Zaman içinde Chanel moda evinin baş tasarımcılığı görevini devralan Karl Lagerfeld bilindik denizci bluzlarını Chanel geleneği olarak üretmeye devam etti. Yakın zamanda bu modayı popülerleştiren kişi ise Sonia Rykiel oldu. Parizyen Rykiel, kızına hamile olduğu 1968 yılında kendisi için istediği gibi rahat kıyafetler bulamayınca vücuda oturan, çizgili örgü kazaklar tasarladı. Daha sonra bu tasarım Rykiel’in sembol giysisi haline geldi. Çok sonraları Sonia Rykiel, 2002 ilkbahar yaz koleksiyonu için trikolarının tüm renklerini atmış, sadece gök mavisi çalışmış ve marin stilini detaylandırmıştı. 1858: Bu modaya öncülük eden denizci kıyafetleri Fransa’da ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir